Nu finns en stafett för skolor på instagram! I stafetten visas idéburna skolors verksamhet på bild och film. Varje vecka så gott som dagligen kommer en idéburen skola nånstans i Sverige vara värd för kontot ideburenskola och presentera sig på instagram.
Så följ kontot ideburenskola på instagram, och kontot finns även här på hemsidan.

Under första veckan har Vackstanäsgymnasiet presenterat bilder och filmer med vovvar, trädgård, från sina linjer med hotell och restaurang, fastighetsskötsel, textil och design, naturbruk med mera. Nya inlägg hela tiden!

Idén med att ha en Sverige-stafett för att visa idéburna skolor kläcktes av Maria, som är rektor på Freinetskolan Kastanjen. Och det funkar jättebra, säger hon, redan första veckan har instagram-kontot fått massor av följare.

Om ni själva vill visa upp er idéburna skola för instagram-följare, så kan ni maila till media@ideburenskola.se och anmäla er.

Instagram-kontot heter ideburenskola och syns även här på hemsidan.