Den 7e juni presenterade Civilminister Ardalan Shekarabi kommittédirektiv till en ny utredning – En tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden.

Idéburna skolors ordförande Håkan Wiclander var tillsammans med några andra idéburna representanter särskilt inbjudna vid presentationen. Utredningen ska föreslå en definition av idéburna aktörer; kartlägga och analysera hur icke-ekonomiska tjänster av allmänt intresse regleras i andra länder inom EES, och mot bakgrund av detta; föreslå riktlinjer / instrument för hur samverkan mellan idéburna aktörer och det offentliga kan utvecklas.

– Jag ser fram emot ett givande samarbete kring dessa frågor som vi har arbetat med länge, det känns väldigt bra att vi äntligen fått till stånd den här utredningen, säger Wiclander.

 

Direktiven för utredningen går att läsa här.